ГРУПА ОСОБИСТІСНОГО ЗРОСТАННЯ МЕДИЧНИХ СЕСТЕР ДОШКІЛЬНИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ ЯК ІННОВАЦІЙНА ФОРМА РОБОТИ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/health-2023.2.2

Ключові слова:

медичні сестри дошкільних навчальних закладів, тренінг, група особистісного зростання, емоційне ставлення, фрустрованість, асертивна поведінка, психодрама, психогімнастика, впевненість в собі, психологічна компетентність.

Анотація

У статті висвітлено особливості організації та зміст роботи Групи особистісного зростання на прикладі учасниць – медичних сестер дошкільних навчальних закладів. Враховуючи те, що медичні сестри працюють в дошкільних навчальних закладах, вони повинні знати психологічні особливості дітей дошкільного віку, вміти налагоджувати комунікативну взаємодію з вихованцями, їхніми батьками, фахівцями дошкільного навчального закладу та мати сформовану психологічну компетентність. Висвітлено ситуації, які виникали останнім часом і пов’язані з наданням психологічного супроводу та підтримки (в умовах COVID-19 та в даний час). Проаналізовано результати сучасних експериментальних досліджень, які демонструють психологічні проблеми у фахівців медичних спеціальностей: невпевненість в собі, емоційне ставлення, фрустрованість та ін. Ми обирали доцільні форми роботи, які сприяли б вирішенню означених завдань. Проаналізували груповий підхід спеціаліста з внутрішніх хвороб Масачусетского госпіталю в Бостоні Джозефа Пратта, який першим визнав взаємозв’язок між психологічним станом і фізичним протіканням хвороби і проводив групову психотерапію для людей, які не мають соматичних захворювань. Пізніше в Якоб Леві Морено створив специфічну і достатньо структуровану форму групової терапії – психодраму, елементи якої використовуються в Групі особистісного зростання, яку ми проводили з медичними сестрами дошкільних навчальних закладів. Хоча історично тренінги особистісного зростання започаткував О. Еверетт, зокрема тренінг «Динаміка розуму» (Mind Dynamics), невдовзі з цього тренінгового напряму сформувався процес Лайфспрінг (Lifespring). Зі свого боку, ми брали до уваги і відгуки К. Рудестама, Л. Виготського про особливості тренінгової роботи. В статті висвітлили сутність та етапи роботи Групи особистісного зростання. Подали теоретичний опис та практичні форми проведення тренінгів. Продемонстрували результати інноваційної форми роботи – об’єднання медичних сестер дошкільних навчальних закладів у Групу особистісного зростання.

Посилання

Дворядкіна І., Бакулєва Т. Професійне зростання педагога в міжатестаційний період. Завуч. № 11. 2011. С. 17–20.

Лустенко І. Саморозвиток керівника як шлях підвищення професійної компетентності. Управління школою. № 7. 2009. С. 27–29.

Пилипів Д.П., Шарга Б.М., Фекета В.П. Психічне здоров’я студентів медичного факультету № 2 Ужгородського національного університету під час пандемії COVID-19 за даними анонімного опитування. Науковий вісник Ужгородського університету, серія «Медицина». Том 62, № 2. 2020. С. 88–95.

Лазорко О.В. Професійна безпека у вимірі працездатності особистості в період активної професійної реалізації. Вісник ОНУ ім. І. І. Мечникова. Психологія. Одеса, 2016. Т. 21, вип. 2(40). С. 131–138.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-05-25

Номер

Розділ

ПРОФЕСІЙНА ОСВІТА