ПЕРЕВАГИ І НЕДОЛІКИ ПРОГРАМОВАНОГО ТЕСТОВОГО КОНТРОЛЮ ПРИ ПІДГОТОВЦІ ПРОФЕСІЙНИХ КАДРІВ У МЕДИЧНИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДАХ
DOI:
https://doi.org/10.32782/health-2023.2.4Ключові слова:
програмований контроль, тест, засвоєння навчального матеріалу комп’ютерна техніка.Анотація
Програмоване тестове навчання є одним з різновидів засвоєння навчального матеріалу, що відбувається за заздалегідь складеною програмою і який дозволяє пришвидшити якість навчання за рахунок: виокремлення основного, істотного в навчальному матеріалі; забезпечення оперативного контролю за процесом засвоєння знань навичок і вмінь; логічної послідовності у засвоєнні навчального матеріалу; можливості працювати кожному здобувачу освіти в оптимальному для себе темпі; змоги індивідуалізувати навчання під власні потреби; здійснення постійного моніторингу і самоконтролю за процесом засвоєння навчального матеріалу. В статті відмічено роль видатного американського психолога Б. Скінера, який теоретично обґрунтував, і впровадив в практичну педагогіку поняття «програмоване навчання» і «програмований контроль» отриманих знань і вмінь. Озвучено основну ідею програмованого навчання, яка полягає в управлінні засвоєння навчального матеріалу учня (студента) за допомогою навчальної програми, що є ключовим поняттям зазначеного поняття. Розтлумачено, що під ідеєю запропонованою Б. Скінером слід розуміти засвоєння навчального матеріалу за допомогою послідовних, невеликих і зрозумілих одиниць навчальної інформації (кроків), на відміну від традиційного навчання – де той хто навчається, відтворює вивчений матеріал в цілому, а успішність (або неуспішність) засвоєного майже ніяк не управляється. Уточнено поняття «тест» як інструмент об’єктивного оцінювання знань і тестовий контроль – як засіб оптимізації навчального процесу. Також розглянуто можливості безмашинного способу оцінювання студентів і програмованого контролю знань та вмінь за допомогою технічних засобів, якими в наш час є переважно комп’ютерна техніка. Коротко проаналізовано функціональні можливості сучасного комп’ютера під час проведення тестового навчання і програмованого контролю засвоєних знань і вмінь.
Посилання
Алексейчук І.С. Про технологію створення системи тестування. Новітехнології навчання : науково-методичний збірник. Київ : НМЦВД, 2000. С. 43–92.
Дуженков В.Д. Деякі аспекти методики складання тестових завдань. Організація навчально-виховного процесу. 2006. Випуск 8. С. 104–109.
Кальнік О. Традиційні та інноваційні методи контролю навчальних досягнень із гуманітарних дисциплін. Педагогічні науки. 2013. № 3(59). С. 37–42.
Лисак Г.О. Контроль навчальних досягнень студентів в умовах кредитно-трансферної системи навчання. Вісник Запорізького національного університету. 2008. № 1. С. 157–162.
Васюк О., Майданюк Н. Організація контролю навчання студентів. Вісник Книжкової палати. 2009. № 5. С. 27–29.
Якубовська Л.П. Використання тестів у навчанні іноземної мови курсантів. Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені М. Коцюбинського. Серія: Педагогіка і психологія. Вінниця. 2004. Вип. 10. С. 192–196.