КРОВОПОСТАЧАННЯ ЯЄЧОК У ПЛІДНОМУ ПЕРІОДІ ЖИТТЯ ЛЮДИНИ
DOI:
https://doi.org/10.32782/health-2023.2.14Ключові слова:
яєчко, плідний період, статева зрілість, тестикулярна артерія, 17-кетостероїди.Анотація
У цій роботі досліджені джерела кровопостачання яєчка на шляху його переміщення з черевної порожнини в мошонку в плідному періоді життя людини. А також надана порівняльно-анатомічна оцінка кровопостачання яєчок деяких тварин-ссавців у різні періоди їхнього статевого розвитку. Описані функціональні порушення в ендокринній системі людини на етапах статевого дозрівання після визначення гормонів крові. На підставі проведених морфологічних досліджень на плодах людини встановлені варіанти відходження яєчкової артерії та процентне співвідношення варіантів розгалуження цієї артерії на стовбури. У результаті дослідження визначено найбільше збільшення діаметра тестикулярної артерії до 0,7 мм від 5-го до 7-го місяця плідного періоду життя людини, а також мінливість кута відходження тестикулярної артерії від магістральної судини. Також запропоновані варіанти розгалуження тестикулярної артерії на розподільчу та змішану групи. Результатами роботи стало детальне морфологічне вивчення внутрішньо-органного артеріального русла яєчка як трубчастого органу, а також судин, що кровопостачають органи, що оточуюють яєчко: над’яєчко, сім’явиносна протока. У роботі також автором досліджений вплив перев’язки тестикулярної, протокової та артерій сім’явивідних проток на будову та функцію органів, що ними кровопостачаються. У процесі проведення експерименту доказано, що перерізка тестикулярних артерій у статевонезрілих тварин призводить до більшої деструкції сім’яних канальців, ніж перев’язка канальців у статевозрілих тварин. У результаті проведеного експерименту автором запропоновані практичні рекомендації у разі оперативних втручань на яєчках. Зокрема, визначати рівень перерізу основного стовбура живлення яєчка стосовно варіантів та груп розгалуження тестикулярних артерій.
Посилання
Golovatskyi A.S. Human anatomy. Kyiv : Ukraine. 542 s.
Alyaev Y.G., Lokshin K.L. Doppler evaluation blood suppling of prostate gland hyperplasia. Urology. 2001. No 1. P. 10–14.
Barannyk S.I., Panikova T.M., Barannyk T.L., Chabanenko H.M., Shevtsov V.M. Rebuilding of blood supply to the testicle after surgical treatment of inguinal hernias. Ukrainian scientific and practical journal of urologists, andrologists and nephrologists. 2020. No. 2. P. 75–79.
Gritsuliak V.V., Gritsuliak V.V., Spaska A.M. Features of blood suppling and parenchyma the human testicles in normal state. Bulletin of Prykarpat University. 2007. No. 6. P. 159–164.
Pogopily V.V., Maksimenko E.V., Pautskic V.A. Anatomo-physiological features blood suppling of testicules in normal and pathological states. Bulletin of Vinnytsa State Medical University. 2001. No. 2. Р. 588–590.
Sharapova O.M., Rudenko T.P. Features of the topographical anatomy of the fetal testicular artery. Bulletin of Ivano- Frankivsk Medical University. 2020. No. 3. Р. 19–22.