НАСЛІДКИ ВПЛИВУ ЕЛЕКТРОМАГНІТНОГО ПОЛЯ НА ПРОЦЕС СПЕРМАТОГЕНЕЗУ В ЯЄЧКАХ ЩУРІВ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/health-2023.3.9

Ключові слова:

сперматогенез, сперматозоїд, електромагнітне поле, поліформізм, щур

Анотація

Фактори, що суттєво впливають на здоров’я робітників модернізованих підприємств металургійної, хімічної, гірничодобувної галузей України, представлені в даній роботі. Електромагнітне поле є одним із таких шкідливих факторів. Метою даного дослідження було визначення дії електромагнітного поля високої напруги низької частоти на статеві органи щурів-самців і, відповідно, кількості дегенеративних форм сперматозоїдів, що формуються в результаті мітотичних і мейотичних порушень на стадії пізніх сперматид. Щури-самці в кількості 50 особин були опромінені електромагнітним полем напругою 750 кВт, частотою 50 Гц і потужністю 10 кВ/м на електропідстанції «Дніпровська» в м. Дніпрі. Клітини з тваринами були розташовані на відстані 75 м від поверхні землі. Контрольна група склала 10 тварин. Тварини були виведені з експерименту на 14-тій, 30-тій, 45-тій, 90-тій, 120-тій добі. Гістологічні препарати були виготовлені з блоків, морфологічне пояснення результатів яких виконано на мікроскопі “LEICA CME”. Особливу увагу приділено оцінюванню поліморфізму статевих клітин, тому що дегенерація статевих клітин залежала від їх модифікації та відбувалася в результаті клітинної диференціації. Відсоток нормальних і дегенеративних форм сперматозоїдів підраховувався на 100 клітин. Патологічні процеси розвивалися в яєчках щурів у процесі сперматогенезу під впливом ЕМП високої напруги низької частоти, що призвело до модифікації та дегенерації сперматозоїдів внаслідок дискоординованих мітотичних і мейотичних ділень. Репродуктивна функція в експериментальних тварин була порушена. Це є ефектом кореляції з «горизонтальним переносом» генів, що пояснюється діючою теорією в сучасній еволюційній біології. У процесі дослідження доведено, що при збільшенні терміну опромінення електромагнітним полем кількість дегенеративних клітин збільшилась від 20 до 83 %, що було підтверджено статистично. Дегенеративні форми сперматозоїдів виглядали схожими на клітини з подвійними центріолями та подвійними джгутиками, що пояснювалося збільшенням вмісту ДНК у голівках статевих клітин і дисбалансом в апараті тиску на рівні хромосом. Дія електромагнітного поля високої напруги низької частоти в яєчках щурів призвела до набряку інтерстиціальної тканини внаслідок дискоординованої циркуляції крові в органі. Інтерстиціальний набряк призвів до зменшення середнього діаметра сім’яних канальців від 0,241±0,063 до 0,232±0,081 мм і до зменшення загальної площини сперматогенної тканини, що також було підтверджено статистично. Одержані результати показали негативний ефект електромагнітного поля на морфологію статевих органів щурів-самців взагалі та на процес сперматогенезу зокрема.

Посилання

Головацький А.С. Анатомія людини. Київ, 2017. 542 с.

Вакаяма Т. Експресія і клітинна локалізація спермального джгутикового протеїну MC31/CE9 в яєчках щурів: можливості регуляції переміщення під час сперматогенезу. Архів гістології та цитології. 2022. № 63. С. 33–41.

Тані Т. Імунна локалізація аквапоріна-8 в травних органах та яєчках щурів. Архів гістології та цитології. 2021. № 64. С. 159–168.

Каусова Г.К., Сулейменов С.С. До питання еректильної дисфункції у чоловіків. Міжнародний журнал прикладних та спеціальних досліджень. 2020. № 9. С. 67–69.

Шарапова О.М. Вплив ехінацеї пурпурової на запальні яєчка у чоловіків. Урологія. 2021. № 3. С. 10–14.

Аннамухамедова О.О., Аннамухамедов А.О. Медичні рослини. Житомир, 2014. 187 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-09-18

Номер

Розділ

МЕДИЦИНА