ПРОБЛЕМИ ФОРМУВАННЯ ПРОФЕСІЙНОГО СЕРЕДОВИЩА З ОЦІНКИ МЕДИЧНИХ ТЕХНОЛОГІЙ В УКРАЇНІ
DOI:
https://doi.org/10.32782/health-2023.2.5Ключові слова:
національна система кваліфікацій, експерт з оцінки медичних технологій, компетентнісний підхід, професійний стандарт, система вищої освіти, результати навчання, кваліфікація, ринок праці.Анотація
Стаття присвячена дослідженню стану та проблем формування професійного середовища з оцінки медичних технологій (ОМТ) у контексті інтеграції освіти, науки та практики відповідно до міжнародних стандартів, вимог роботодавців і потреб суспільства. Розвиток ОМТ в Україні та фокус нового Європейського Регламенту з ОМТ на об’єднання зусиль у цій сфері актуалізує питання підготовки кваліфікованих експертів з ОМТ, здатних на належному рівні планувати й проводити такі дослідження, документально оформляти їх результати та впроваджувати у наукову, освітню та практичну діяльність. Не менш важливим є питання розробки професійних стандартів (ПС) для професій, які були внесені до національного класифікатора на вимогу часу, зокрема, посада експерта з ОМТ. В Україні впровадження ОМТ перебуває на початковому етапі, формується нормативна база щодо організаційних аспектів і методології проведення оцінки. Створено та затверджено кваліфікаційну характеристику експерта з ОМТ, освітню програму підготовки магістрів і професійний стандарт «Експерт з ОМТ». Професійні та освітні стандарти мають бути елементами цілісної національної системи кваліфікацій у вигляді комплексу взаємопов’язаних документів, спрямованих на поліпшення якості підготовки фахівців та їх конкурентоспроможності на національному та світовому ринках праці. Для належного функціонування такої системи має бути удосконалена нормативно-правова база, зокрема, у контексті узгодження термінології та змістовних елементів стандартів, уникнення дублювання та гармонізації з міжнародними вимогами.
Посилання
Методологія ціноутворення на лікарські засоби у системі охорони здоров’я : монографія / В.М. Назаркіна, А.С. Немченко, К.Л. Косяченко, М.М. Бабенко ; за наук. ред. А.С. Немченко. Київ : Фармацевт Практик, 2022. 288 с.
Ковтунець В., Поліщук Н. Національна система кваліфікацій як інструмент формування якісного людського капіталу. 2021. URL: https://nqa.gov.ua/news/nacionalna-sistema-kvalifikacij-ak-instrument-formuvanna-akisnogo-ludskogokapitalu/.
Посібник для експертів з акредитації кваліфікаційних центрів / За ред. В. Ковтунця та Т. Семигіної. Київ : НАК, 2021. 219 с.
Стратегія розвитку вищої освіти в Україні на 2021–2031 роки. Київ, 2020.
Рашкевич Ю.М. Компетентнісний підхід до формування освітніх програм: практичні аспекти. 2017. URL: http://ekmair.ukma.edu.ua/bitstream/handle/123456789/12061/Rashkevych_Kompetentnisnyi_pidkhid_do_formuvannia_ osvitnikh_prohram%20.pdf?sequence=1.
Семигіна Т., Рашкевич Ю. Базові поняття системи кваліфікацій у контексті трансформації освітньої парадигми. Репрезентація освітніх досягнень, масмедіа та роль філології у сучасній системі наук. Вінниця, 2021. DOI: 10.36074/ rodmmrfssn.ed-2.03.
Стандартизація професійної освіти на основі компетентнісного підходу / П.Г. Лузан, Т.М. Пащенко, Н.М. Ваніна, Н.В. Колісник. ScienceRise: Pedagogical Education. 2018. № 5(25). С. 32–35.
Назаркін О., Назаркіна В. Сучасні проблеми стандартизації освіти та створення національної системи кваліфікацій в Україні. Knowledge, Education, Law, Management. 2022. № 4 (48). C. 23–31.
Сучасний науково-педагогічний дискурс у вирішенні освітніх проблем : колективна монографія / Харченко С.Я. та ін. ; за ред. Харченка С.Я. Київ : Талком, 2021. 467 с.
The relevance of training specialists in the Health Technology Assessment in the world and Ukraine / Кotvitskа A.А., Nemchenko A.S., Nazarkina V.N. Pharmacia. 2020. 67(4): 295–301.
Аналіз семінарів «Актуальні питання впровадження оцінки медичних технологій та здійснення публічних закупівель у галузі охорони здоровʼя» (серпень–жовтень 2019 р.) / К.Л. Косяченко та ін. ; МОЗ, Центр розвитку медсестринства, ГС «Українське агентство з оцінки технологій охорони здоров’я». URL: https://issuu.com/sitehta/docs/ analiz-seminarov.
Назаркіна В.М. Аналіз стану підготовки фахівців з оцінки технологій охорони здоров’я в країнах світу. Фармацевтичний журнал. 2020. № 2. С. 12–25.
Назаркіна В.М. Проблеми і перспективи підготовки фахівців з оцінки технологій охорони здоров’я в Україні. Соціальна фармація в охороні здоров’я. 2020. Т. 6, № 1. С. 5–15.
Котвіцька А.А., Немченко А.С., Косяченко К.Л., Назаркіна В.М. Впровадження оцінки технологій охорони здоров’я у світі та Україні: актуальність підготовки професійних фахівців. Еженедельник Аптека. 2020. № 9 (1230). URL: https://www.apteka.ua/article/536873?fbclid=IwAR3BLDgjlpRfpjwPDznYb8eEIhZB57mjbtWufDma9x5JL5o66l38f QTrh68.
Немченко А.С., Назаркіна В.М., Косяченко К.Л. Сучасні засади підготовки фахівців галузі за напрямком оцінки технологій охорони здоровʼя. НТА Review. Оцінка технологій охорони здоровʼя. 2019. № 1 (01) С. 5–7.
Устінов О.В. Оцінка технологій охорони здоров’я: розпочато підготовку фахівців. Український медичний часопис (20.08.2019). URL: https://www.umj.com.ua/article/161320/otsinka-tehnologij-ohoroni-zdorov-ya-rozpochatopidgotovku- fahivtsiv.
Проєкт професійного стандарту «Фармацевт» винесено на громадське обговорення. URL: https://www.apteka. ua/article/652929.