ОЦІНКА НАСЛІДКІВ ХРЕБЕТНИХ ТА СПИННОМОЗКОВИХ ТРАВМ У ПОПЕРЕКОВОМУ ВІДДІЛІ ХРЕБТА ЗА ДОПОМОГОЮ ПРОМЕНЕВИХ І НЕЙРОВІЗУАЛІЗУЮЧИХ МЕТОДІВ ДОСЛІДЖЕНЬ У ПРАКТИЦІ МЕДИКО-СОЦІАЛЬНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/health-2023.3.8

Ключові слова:

хребетно-спинномозкова травма, медико-соціальна експертиза, інтегральна оцінка, методи обстеження

Анотація

Метою нашої роботи була оцінка наслідків травм хребта та спинного мозку в поперековому відділі за допомогою методів променевої візуалізації та МРТ з огляду на їхню чутливість у віддаленому періоді. Загальна кількість спостережень складала 134 випадки, які було розділено на три окремі групи. До I групи увійшли пацієнти з інвалідністю, яким проводилась спондилографія поперекового відділу хребта із функціональними пробами (n=64); у II групу – пацієнти з інвалідністю, для обстеження яких додатково застосовувалась комп`ютерна томографія (n=40); III групу склали пацієнти з інвалідністю, додатково обстежені за допомогою МРТ (n=30). Середній вік хворих склав 48±3,6 років. Чоловіків було 114 (85%), жінок – 20 (15%). Усі пацієнти були розділені на вікові групи відповідно до рекомендацій ВООЗ: 25-44 років – молодий вік (34 пацієнти), 44-60 – середній вік (95 пацієнтів), 60-75 років – похилий вік (5 пацієнтів). Різні попередні хірургічні втручання були виконані у 100 пацієнтів (75%). За допомогою обчислень отримали середні планіметричні показники індексів висоти та ширини міжхребцевого отвору на рівні ушкодженого хребця. СКТ дозволила виявити додаткові ушкодження, які не були встановлені шляхом звичайної рентгенографії, – вторинні зміщення відламків у напрямку спинномозкового каналу. По МР томограмах оцінювали вторинні зміни хребтового каналу, ступінь нейрокомпресійного синдрому. Пацієнти з інвалідністю III групи, які були обстежені інтегрально за допомогою променевих методів дослідження та МРТ, мали найбільш точні результати морфологічних змін, що корелювали з клінічними проявами. Враховуючи отримані дані, ми вважаємо за необхідне розрахувати точні планіметричні показники, які дозволятимуть об`єктивізувати винесення експертного рішення щодо наявних морфологічних посттравматичних змін.

Посилання

Тарасенко О.М. Оцінка наслідків хребетно-спинномозкових травм з використанням Міжнародної класифікації функціонування в практиці медико-соціальної експертизи. Український нейрохірургічний журнал. 2016. № 4. С. 11-15.

Тарасенко О.М., Мирончук Л.В.. Рентгенпланіметрія при наслідках травм поперекового відділу хребта та спинного мозку в практиці медико-соціальної експертизи. Травма (Т.18). 2016. № 3. С. 73-77.

Коваль Г.Ю. Променева діагностика : у 2-х т. / Коваль Г.Ю., Мечев Д.С., Сиваченко Т.П. та ін. ; за ред. Г.Ю. Коваль. Київ : Медицина України, 2009. Т. II. 682 с. : іл.

Спузяк М.І. Розширені лекції з рентгенодіагностики захворювань системи опори та руху. Харків : Атос, 2009. 296 с.

Tarasenko O.М., Zaborovskyi V.I. Application of Biological Glue in Orthopedics and Traumatology. Український журнал медицини, біології та спорту. 2021. Том 6. № 5 (33). С. 51–56.

Тарасенко О.М., Мирончук Л.В., Олефіренко О.В. Оцінка наслідків хребетних та спинномозкових травм в шийному відділі хребта за допомогою променевих та нейровізуалізуючих методів досліджень в практиці медико-соціальної експертизи. Променева діагностика, променева терапія. 2018. № 1-2. С. 48-53.

Spinal Stenosis: Pathophysiology, Clinical Diagnosis, Differential Diagnosis / Mroz T.E., Suen P.W., Payman K. [et al.]. Spine / Herkowitz H.N., Garfin S.R., Eismont E.J. [et al.] Saunders Inc, Philadelphia. 2006. Vol. II. P. 995–1009.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-09-18

Номер

Розділ

МЕДИЦИНА