СТРУКТУРА ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ НА ЗАСАДАХ ІНТЕГРАТИВНОГО ПІДХОДУ У СИСТЕМІ ПРОФЕСІЙНОЇ ПІДГОТОВКИ СТУДЕНТІВ-МЕДИКІВ
DOI:
https://doi.org/10.32782/health-2023.1.2Ключові слова:
інтегративний підхід, особливості інтегративного підходу, освітній процес як система, компоненти освітнього процесу, навчально-методичне забезпечення дисциплінАнотація
У статті викладено результати дослідження специфіки структури освітнього процесу у форматі інтегративного підходу до сучасної медичної освіти. Визначено роль інтеграції у розвитку особистісно-професійного потенціалу та формуванні компетентностей студентів-медиків. Обґрунтовано важливість проєктування та реалізації навчально-методичного забезпечення дисциплін на засадах інтегративного підходу. Доведено, що окреслений підхід є тим підґрунтям, на якому базується оптимальна модель сучасної медичної освіти, як складна, динамічна, цілісна система. Досліджено, що його впровадження сприятиме становленню особистості сучасного випускника як успішного фахівця медичної сфери із активною життєвою позицією, усвідомленим почуттям відповідальності за себе, долю держави, здатністю генерувати та втілювати у практичну діяльність нові ідеї та рішення. Визначено, що інтегративний підхід сприяє об’єднанню елементів освітнього процесу у цілісність, оптимальному моделюванню і прогнозуванню перебігу позитивної динаміки формування особистості майбутнього медика, проведенню комплексних розробок технологій, стратегій і тактик теоретичної та практичної підготовки студентів. Охарактеризовано ефективний вплив підходу на спрямованість та організацію освітнього процесу, формування конкурентоздатної особистості компетентного медпрацівника, який вільно володіє професією та орієнтується в суміжних галузях діяльності, готового до постійного професійного зростання та соціальної мобільності. Встановлено, що інтеграція зумовлює взаємодію викладача зі студентом-медиком як суб’єктом, здатним до саморозвитку, самовдосконалення професійного і особистого життя. Підхід спрямований на посилення особистісної орієнтації змісту і технологій навчання, індивідуалізацію освітніх траєкторій студентів, творчу та розвивальну спрямованість освітнього процесу, перехід від концепції підтримувального до концепції випереджувального навчання, орієнтованого на майбутнє – на умови життя і професійної діяльності. Здійснено аналіз навчально-методичного забезпечення дисциплін згідно структури освітнього процесу із інтеграцією та органічним взаємозв’язком їх компонентів.
Посилання
Кремень. В. Г. Енциклопедія освіти / Нац. акад. пед. наук України [гол. ред. В.Г. Кремень]. Київ : Юрінком Інтер, 2021. 1444 с.
Дичківська І. М. Інноваційні педагогічні технології : підручник. 2-ге вид., доповн. Київ : Академвидав, 2012. 349 c.
Герасименко. Л.Б. Специфічні особливості інноваційних підходів у сучасних форматах освіти. Нова педагогічна думка. 2018. № 2(94). С. 39–42.
Курилів Г.М. Сучасні підходи до викладання клінічної імунології студентам медичних вишів. Вища освіта України в контексті інтеграції до європейського освітнього простору. № 6. Кн. 2. Том ІІІ (81). Київ : Гнозис, 2018. С. 265–273.